Jak uzyskać prawo jazdy w Danii?

jak zrobić prawo jazdy w Danii

W zależności od tego, w którym rejonie Danii podjąłeś pracę, możesz mieć wiele opcji w jaki sposób dotrzeć do pracy, bądź kwestia ta może być mocno ograniczona. Jeśli np. mieszkasz w odległych regionach od pracy, i w Twojej okolicy nie ma przystanków komunikacyjnych – jesteś zdany na własny środek transportu. Dlatego już na etapie przeglądania ofert pracy powinieneś jasno określić miejsce pracy, jej tryb oraz dobrze zastanowić się nad miejscem, w którym najlepiej będzie Ci zamieszkać. Jeśli szukasz pracy np. jako Handlowiec musisz liczyć się z koniecznością mobilności, która możliwa jest tylko w przypadku auta, a ono z kolei ściśle wiąże się z posiadaniem prawa jazdy.

Wiesz już, że chcesz zrobić sobie duńskie prawko, ale co musisz wiedzieć, zanim zapiszesz się na kurs i w ogóle zanim podejdziesz do tego tematu? Przede wszystkim musisz być świadomy kosztów, bowiem nie są one małe – trzeba się liczyć ok. 4 000 zł. Kiedy można ubiegać się o uzyskanie prawa jazdy w Danii? Teoretycznie kiedy uzyskamy już wiek pełnoletności (18 lat), ale okazuje się, że w praktyce już 3 miesiące wcześniej można podejść do kursu teoretycznego.

Prawo jazdy to nie tylko kierowanie pojazdem, ale również obligatoryjny kurs pierwszej pomocy, który trwa 7 godzin. Na teorię przeznaczone jest 28 godzin, po czym następują próby manewrowe trwające 4 godziny. Jazda w ruchu pochłonie wam 16 godzin po czym następują próby poślizgowe trwające 4 godziny.

Kiedy podchodzimy do egzaminu teoretycznego, musimy liczyć się z nadzorem policji. Jeśli chodzi o egzamin praktyczny – jeden popełniony błąd może nas zdyskwalifikować.

Jak widzicie, prawo jazdy to nie tylko teoria oraz praktyka w prowadzeniu auta – jak jest to w Polsce, ale również nauka ślizgu oraz opanowanie zasad pierwszej pomocy. Być może jest trudniej i drożej niż w Polsce, ale ograniczona liczba wypadków mówi sama za siebie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *